Hoppa till sidans innehåll

Historik vinnare Rönninge Open 1992-2003


1992

P16 Daniel Hammar, Åkersberga TK Robert Ungh, Trollbäckens TK 6-3, 7-5
P14 David Janson, Tullinge TK Michael Lindskog, Gnesta TK 6-2, 6-4
F18 Karin Brännvall, Västerås TK Carina Oscarsson, Kil TK 6-4, 6-4
F16 Karin Svensson, Västerås TK Jenny Rolf, SALK 6-4, 6-2
F14 Linda Mattson, SALK Marie Lindberg, SALK 1-6, 6-4, 6-2

 

1993

DS Åsa Persson, Upsala TK Anna Häggkvist, Kil TK 6-4, 4-6, 6-3
P17 Robert Lundgren, Trosa-Vagnhärad TK Josef Strömberg, Sollentuna TK 6-1, 6-1
P15 Johan Grunditz, Västerås TK Karine Etienne, SALK 6-2, 6-4
F17 Linda Mattson, SALK Ulrika Bergvall, Rönninge TK 6-1, 6-1
F15 Marie Lindberg, Trosa-Vagnhärad TK   6-2, 6-3

 

1994

DS Linda Mattson, SALK Lina Westberg, KLTK 6-0, 6-3
P17 Matthis Kempe-Bergman, TSK Malmen Carl Hesser, Lidingö TK 6-3, 6-0
P15 Johan Grunditz, Västerås TK Jacob Hellgren, SALK 6-4, 6-2
F17 Anna Nordell, SALK Carina Nilsson, Järfälla TK 6-3, 6-0
F15 Anna Westin, TK Hobby Alexandra Stankovic, Edsvikens TK 6-4, 6-2

 

1995

HS Yerko Müller, Södertälje TK Fredrik Karlsson, IFK Tumbas TK 6-4, 6-3
DS Anna Oehme, TK Hobby Thérèse Sundqvist, Kunsängens TK 6-4, 6-3
P17 Johan Westin, TK Hobby Ilija Sekulic, Tullinge TK 6-4, 6-3
P15 Joachim Johansson, Södertälje TK Robert Lindskog, Katrineholms TK 6-3, 7-5
F15 Pool, 1:a Alexandra Srndovic, SALK (6p) 2:a Linda Nordberg, Rönninge TK (4p)  

1996

HSA Christopher Petersén, TK Hobby Yerko Müller, Södertälje TK 1-6, 6-1, 7-5
HSB Johan Malmqvist, Strängnäs TK Niclas Johansson, Södertälje TK 6-1, 7-6
DS Alexandra Stankovic, Edsvikens TK Angelica Jönsson, Sollentuna TK 6-4, 6-4
P16 Andreas Part, Sollentuna TK Robert Jendelund, Mälarhöjdens IK 7-6, 6-7, 7-5
P14 Johan Berg, Saltsjö-Duvnäs TK Olle Johansson, Västerår TK 6-7, 6-2, 7-5
F16 Johanna Ingnäs, KLTK Alexandra Srndovic, SALK 4-6, 6-4, 6-3
F14 Anna Bentzer, SALK Jennie Lööw, Lidingö TK 6-2, 6-2

1997

HSA Joachim Johansson, Södertälje TK Yerko Müller, Södertälje TK 7-6, 7-5
HSB Pablo Perrone, Södertälje TK Rikard Hedelin, Pershagens TK 6-1, 6-4
DS Gabriela Reiner, SALK Alexandra Stankovic, Sollentuna TK 7-5, 4-6, 6-4
P16 Dan Stenqvist, Säters IF George Kostallas, TSK Malmen 6-3, 7-5

1998

HSA Carl Hesser, Lidingö TK Michael Witting, SALK  
HSB Nizar El-Hage, Trollbäckens TK Erik Lindroos, Västerhaninge TK  
DS Liselott Sandberg, Sollentuna TK Gabriela Reiner, SALK 6-1, 6-1
P18 Peter Björk, Mälarhöjdens IK Henrik Johansson, Huddinge TK 6-0, 6-4
P16 Alexander Jasinski, KLTK Gustaf Joachimsson, Spårvägens TK 6-3, 6-2
P14 Andreas Rojmar, Mälarhöjdens IK Niklas Persson, Mälarhöjdens IK  
F16 Maria Istinic, KLTK Josefine Paulie, Saltsjö-Duvnäs TK 7-5, 6-2
F14 Josefine Paulie, Saltsjö-Duvnäs TK Kristina Grimfors, Saltsjö-Duvnäs TK 6-3, 6-1

1999

HSA Yerko Müller, Södertälje TK Andreas Larsson, TK Hobby 6-3, 6-4
HSB Rikard Gustavsson, Rönninge TK Razvan Banila, IFK Tumbas TK 6-1, 6-3
DS Maria Sinisoo, Danderyds TK Jeanette Söderlund, Saltsjö-Duvnäs TK 6-4, 7-6
P18 Andreas Larsson, TK Hobby Robel Menghisteab, Järfälla TK 6-4, 3-6, 6-4
P16 Srdjan Mladenovic, Mälarhöjdens IK Timmy Leonardsson, Enskede LTK 6-0, 6-4
P14 Jerry Sundgren, Pershagens TK Robin Borg, KLTK 6-4, 6-4
P12      
F14 Charlotte Ekenger, Saltsjö-Duvnäs TK Silvia Younan, KLTK 6-4, 6-4

2000

HSA David Moreau, IFK Tumbas TK Martin Fodor, IFK Tumbas TK 6-1, 6-4
HSB Jerry Sundgren, Mälarhöjdens IK Kalle Eklöf, Södertälje-Pershagens TK 6-4, 1-0 uppg.
P18 Henrik Johansson, Huddinge TK Kalle Eklöf, Södertälje-Pershagens TK 1-6, 6-2 uppg.
P16 Robin Borg, SALK Paul Christersson, Nynäshamns TK 6-1, 7-6
P14 Max Sjövall, Åbo LTK (Finland) Melker Löwenhoff, 6-1, 6-0
P12 Joakim Lindholm, Åbo LTK (Finland) Jesse Lausti, Åbo LTK (Finland) 6-2, 6-4

2001

HS Markus Lautkoski, Örebro TK Alexander Hanell, Farsta TK 6-4, 3-6, 6-1
HD P. Rosenberg/J. Sundgren, Södertälje-Pershagens TK K. Ekeland/A. Siljeström, Sundbybergs TK/TSK Malmen w.o.
P18 Magnus Hellsten, IFK Tumbas TK Gustaf Ärlestig, Gustavsbergs TK 6-1, 6-3
P16 Daniel Tomaszewski, Luleå TK Berin Bektesevic, IFK Tumbas TK 6-2,6-1
P14 Markus Bolinder, TSK Malmen Kenneth Norling, IFK Tumbas TK 6-1, 6-1
P12 Sebastian Nyström, Nynäshamns TK Adam Tomaszewski, Mälarhöjdens IK 6-1, 4-6, 6-3
F16 Helena Hellerqvist, Södertälje-Pershagens TK Anna Diczfalusy, Rönninge TK 6-1, 6-1

2002

HSA Harris Boutzas, SALK Mikael Myrhed, SALK 7-6, 6-4
HSB Razvan Banila, IFK Tumbas TK Joseph Guluzian, Edsbergs TK 6-2, 6-2
PS18 Joakim Hågbäck, Trollbäckens TK Paul Christersson, Nynäshamns TK 6-2, 4-6, 6-2
PD18 Andreas Rojmar, Mälarhöjdens IK/Christian Rojmar, Södertälje-Pershagens TK Harris Boutzas/Fredrik Eklund, SALK 6-3, 3-6, 6-3
PS16 Sebastian Granath, IFK Tumbas TK Elias Swärd, Södertälje-Pershagens TK 7-5,6-2
PS14 Alexander Lind, Äppelviken/Smedslättens TK Tim Hansson, Norrköpings TK w.o.
PS12 Christoffer Tamas, Trollbäckens TK Johan Ekerlund, Mälarhöjdens IK 6-1, 6-0
FS18 Helena Hellerqvist, Södertälje-Pershagens TK Sofie Papadopolou, SALK w.o.

2003

HSA Olle Fagerlund, KLTK Paul Christersson, Nynäshamns TK 6-3, 6-1
HSB Mikael Floberg, Wäsby TK Rikard Gustavsson, IFK Tumbas TK 6-3, 6-3
PS16 Elias Swärd, Södertälje-Pershagens TK Kenneth Norling, IFK Tumbas TK 6-1, 6-1
PS14 Colin Mack, Mälarhöjdens IK Håkan Norling, IFK Tumbas TK 6-2, 6-2
PS12 Adam Kulti, Enskede TK Adrian Cassel, SALK 6-0, 6-2
FS14 Carolina Kubicska, IFK Tumbas TK Laura Nordström, SALK w.o.
FS12 Pool, 1:a Patricia Garcia, Gustavsbergs TK (6p) 2:a Nadin Antic, Västerhaninge TK (4p)  
Uppdaterad: 17 FEB 2010 13:21 Skribent: Niklas Sylvander

facebook 


 Huvudsponsorer:

ica-supermarket-logotyp

 

LGT

 

logo_bp

 

 

 


SISU_177X177

 


Kontakta oss:

Tennisskolan

Kansliet

Rönninge TennisCenter
(för frågor om tennishallen, kontraktstider, utebanorna)


Stöd klubbens juniorverksamhet genom att gå med i 500-klubben!

Betala in på Klubbens Bankgiro 0814-4271. Läs mer här.

 

Vill du att Ditt företags namn eller logga ska synas på vår hemsida?
Kontakta Björn Möllersten för att sponsra klubben: tel: 070-585 82 75 eller mail.
Alternativt Bengt Härse: tel: 0730-287 023 eller mail.

 

 

 

Besökare sedan 2010-03-18

Postadress:
Rönninge TK - Tennis
Garnuddsvägen 35
14462 Rönninge

Kontakt:
Tel: 0853257700
E-post: This is a mailto link

Se all info